Διεθνές Συμπόσιο του Τμήματος με θέμα: Σπινόζα και Σύγχρονη Πολιτική Φιλοσοφία

• Posted on: 12 June 2017

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στο Διεθνές Συμπόσιο με θέμα:

Σπινόζα και Σύγχρονη Πολιτική Φιλοσοφία

Κύριοι ομιλητές του συμποσίου θα είναι οι:
· Etienne Balibar, Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Paris X
· Pierre Francois Moreau, Καθηγητής Φιλοσοφίας στην ENS de Lyon
· Kiarina Kordela, Καθηγήτρια Φιλοσοφίας στο Macalester College
· Γεράσιμος Βώκος, Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

1/6: Διάλεξη Ομότ. Καθ. κ. George Kaffentzis με θέμα «Το φαινόμενο Τραμπ».

• Posted on: 26 May 2017

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών οργανώνει διάλεξη του Ομότιμου Καθηγητή Πολιτικής Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Southern Maine κ. George Kaffentzis με θέμα «Το φαινόμενο Τραμπ».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 1 Ιουνίου και ώρα 19:00 στην αίθουσα 3Α (Εγνατίας 46, 3ος όροφος).

Αναβολή Ανοικτού μαθήματος με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ"

• Posted on: 26 May 2017

Η προγραμματισμένη εκδήλωση που αφορούσε Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω καιρικών συνθηκών.

Η νέα ημερομηνία της θα ανακοινωθεί προσεχώς

26/5: Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς

• Posted on: 23 May 2017

Την Παρασκευή 26 Μαϊου 2017 και ώρα 19:00 θα πραγματοποιηθεί Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς (είσοδος από οδό Φιλίππου)

Ομιλητές:
Γιάννης Σταυρακάκης, καθηγητής ΑΠΘ
Ανδρέας Τάκης, επ. καθηγητής ΑΠΘ

Συντονισμός:
Άρης Στυλιανού, επ. καθηγητής ΑΠΘ

Αναπαράσταση:
Τίμος Παπαδόπουλος
Θεοδώρα Μπασδάρη

25/5: Εκδήλωση “30 Χρόνια Erasmus στη Θεσσαλονίκη”,

• Posted on: 22 May 2017

Η Πρόεδρος της Επιτροπής Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Αναπληρώτρια Πρύτανη Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων, Καθηγήτρια Αριάδνη Στογιαννίδου και το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΤΕΕΠ), σας προσκαλούν στην εκδήλωση

ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ Α.Π.Θ.: Σεμινάρια για τη μελέτη και τη διαχείριση σπουδών

• Posted on: 16 May 2017

Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι το ορόσημο μιας συστηματικής και επίπονης διαδικασίας με επιτυχημένο αποτέλεσμα. Ωστόσο, όμως, η πορεία και η διεκπεραίωση των φοιτητικών υποχρεώσεων μέχρι την κατάκτηση του πολυπόθητου πτυχίου φαίνεται να είναι μία συνεχής, αδιάλειπτη προσπάθεια που συναντάει συχνά σκαμπανεβάσματα, ματαιώσεις και καθυστερήσεις μέχρι την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.

(προσοχή: προθ: 10/5) Διεξαγωγή της Δελφικής Ακαδημίας Ευρωπαϊκών Σπουδών (19-29 Ιουνίου 2017)

• Posted on: 8 May 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχειαναρτηθεί ανακοίνωση του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών σχετικά με τη διεξαγωγή της Δελφικής Ακαδημίας Ευρωπαϊκών Σπουδών (19-29 Ιουνίου 2017), έναν κύκλο εντατικών διεπιστημονικών σεμιναρίων επικεντρωμένων στους τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών σπουδών, τα οποία απευθύνονται σε προπτυχιακούς/-ές και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες (συμπεριλαμβανομένων των Υ.Δ.)

9/5 Εκδήλωση: "Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Α.Π.Θ."

• Posted on: 2 May 2017

Το Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ. διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Α.Π.Θ."  την Τρίτη 9 Μαΐου 2017  ώρα 10:00 – 17:00

Δείτε λεπτομέρειες: https://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=706

5/5 Colloquium Τμήματος: Η διάκριση μεταξύ ουδετερότητας και τελειοκρατίας στον φιλελευθερισμό: Τι είναι και γιατί έχει σημασία;

• Posted on: 1 May 2017

Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
19.00, Παρασκευή 5 Μαΐου 2017
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

«Η διάκριση μεταξύ ουδετερότητας και τελειοκρατίας στον φιλελευθερισμό: Τι είναι και γιατί έχει σημασία;»

Ο Λεωνίδας Μακρής εξετάζει κριτικά κομβικές έννοιες του φιλελευθερισμού και   προσπαθεί να φωτίσει τις διαδρομές από τις ιδεολογικές επεξεργασίες στις πρακτικές εφαρμογές στο πεδίο του πολιτικού.

4-7/5: 1ο Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο για τα Κοινά και την Κοινωνική και Αλληλέγγυα Οικονομία

• Posted on: 26 April 2017

Το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης και το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. διοργανώνουν το "1ο Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο για τα Κοινά και την Κοινωνική και Αλληλέγγυα Οικονομία".

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στην Πολυτεχνική Σχολή Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Αμφιθέατρο «Π. Παναγιωτόπουλος» στις 4-7 Μαΐου 2017

Ιστοσελίδα συνεδρίου: https://commonsseauth.wordpress.com
Δείτε το πρόγραμμα: