Μεταπτυχιακά

15/6: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας των μεταπτυχιακών φοιτητών Λίτσιου Ελισάβετ και Σκουμπόπουλου Κωνσταντίνου

• Posted on: 12 June 2018

Την  Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018,στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας των παρακάτω μεταπτυχιακών φοιτητών:

• στις 11:30 παρουσίαση της Λίτσιου Ελισάβετ με τίτλο «Ισπανικός Εμφύλιος. Το πρώτο Φεμινιστικό Κύμα και οι Μουχέρες Λίμπρες»
  • στις 12:00 μ. παρουσίαση του Σκουμπόπουλου Κωνσταντίνου με τίτλο: «Θεσμικοί και μη Θεσμικοί Παράγοντες. Η Περίπτωση της Βασίλισσας Φρειδερίκης».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

Εκλογές του Ενιαίου Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ (επικαιροποιημένη ανακοίνωση)

• Posted on: 11 June 2018

Πραγματοποιήθηκαν στις 6/6/2018 οι εκλογές του Ενιαίου Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονικής. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΨΗΦΙΣΑΝ: 26 ΕΓΚΥΡΑ: 26 ΑΚΥΡΑ/ΛΕΥΚΑ: 0
ΕΛΑΒΑΝ:
Συνάντηση-αυτόνομο σχήμα πολ. επ. Α.Π.Θ: 20 (4 έδρες)
Πανεπιστημονική Συνδικαλιστική Κίνηση (ΠΣΚ): 6 (1 έδρα)

6/6: Εκλογές του ενιαίου συλλόγου Μεταπτυχιακών και Διδακτόρων φοιτητών του τμήματος πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ

• Posted on: 1 June 2018

Την Τετάρτη 06/06/2018 θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές του ενιαίου συλλόγου Μεταπτυχιακών και Διδακτόρων φοιτητών του τμήματος πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ, για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου.

Ο χώρος προσέλευσης είναι η αίθουσα του Συλλόγου Μεταπτυχιακών και Διδακτόρων στην Εγνατία 46, 1ος όροφος. Η εκλογική διαδικασία θα ξεκινήσει 12:00 μ. και θα λήξει στις 20:00 μμ.

Παρακαλούνται οι φοιτητές να φέρουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα, την ακαδημαϊκή ταυτότητα ή οποιοδήποτε άλλο έγκυρο νομικό έγγραφο για την διευκόλυνση της ταυτοποίησης.

30/5: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Αθανασιάδου Ιωάννας

• Posted on: 29 May 2018

Την  Τετάρτη  30 Μαΐου 2018, στις 11:00 π.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Αθανασιάδου Ιωάννας με τίτλο:
«Καταλήψεις-Αυτοδιαχειριζόμενοι Χώροι και Στρατηγική Άγνοια: Χώρος και Γνώση ως Μηχανισμός Άσκησης Εξουσίας».

31/5: Υποστήριξη διατριβής υποψήφιας διδάκτορος Γραμμένου Κυριακής

• Posted on: 18 May 2018

Την Πέμπτη 31  Μαΐου 2018 και ώρα 11.30 η υποψήφια διδάκτορας Γραμμένου Κυριακή θα υποστηρίξει  την διατριβή με θέμα: "Η Επινόηση του Υποκειμένου στους Ντέηβιντ Χιούμ και Σάμουελ Μπέκετ" στην Αίθουσα  τηλεδιασκέψεων, ισόγειο κτιρίου Νομικής

Επικείμενη προκήρυξη των 4 μεταπτυχιακών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

• Posted on: 17 May 2018

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους ότι έχουν ήδη εγκριθεί από την Σύγκλητο του Α.Π.Θ. τα 4 προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών (ΠΜΣ) υπό την ευθύνη του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. και πιο συγκεκριμένα:

Ανακοίνωση για τους φοιτητές του Β εξαμήνου του ΠΜΣ

• Posted on: 16 May 2018

Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος (αριθμ. Συν. 148/15.5.2018) οι φοιτητές του Β εξαμήνου του μεταπτυχιακού του Τμήματος σε όλες τις κατευθύνσεις θα πρέπει να καταθέσουν τις εργασίες των μαθημάτων το αργότερο έως 20 Ιουνίου 2018.
Παράλληλα θα πρέπει να καταθέσουν και την αίτησή τους για ανάληψη μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Οι εργασίες θα ανατεθούν στην τελευταία Συνέλευση του Ιουνίου (πιθανόν στις 26/6).

9/5: Παρουσιάσεις διπλωματικών εργασιών μεταπτυχιακών φοιτητών Ευτυχίδη και Matinyan

• Posted on: 19 April 2018

Ανακοινώνεται η παρουσίαση των παρακάτω διπλωματικών εργασιών μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών:

Την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 στην αίθουσα 3Α (κτίριο Εγνατία 46):

• στις 12:00 παρουσίαση του Ευτυχίδη Σάββα με τίτλο: «Ο Ευρωσκεπτικισμός σε Ελλάδα και Γερμανία κατά τη Διάρκεια της Κρίσης. Μελέτη Ψηφοφόρων και Πολιτικού Προσωπικού».
  • στις 13:00 παρουσίαση του Matinyan Telman με τίτλο: «Πολιτικά Κόμματα και Κομματικό Σύστημα στην Αρμενία από τη δεκαετία του 1990 έως το 2015».

26/4: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Σωτηρίου Νικολάου

• Posted on: 18 April 2018

Την  Πέμπτη 26 Απριλίου 2018, στις 14:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Σωτηρίου Νικολάου με τίτλο:
«Οι Στρατιωτικοί Εξοπλισμοί Μετά τον Ψυχρό Πόλεμο: Οι Πολιτικές και Κοινωνικές Παράμετροι».

Σελίδες