Υποτροφίες

Πρακτική άσκηση φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό

• Posted on: 19 October 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών έχει αναρτηθεί προκήρυξη για προσφερόμενες θέσεις πρακτικής άσκησης φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό που αφορούν στο επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2018-2019,  http://www.mfa.gr/eykairies-stadiodromias/praktike-askese/

Δείτε περισσότερα: https://eurep.auth.gr/el/node/1134

Πρόγραμμα υποτροφιών του Ιδρύματος Fulbright για το ακαδημαικό έτος 2018-19

• Posted on: 17 October 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες πολίτες για το ακαδημαικό έτος 2018-19 του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, προπτυχιακούς/-ές και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες και αφορούν σε σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Προκήρυξη θέσεων πρακτικής άσκησης επί πληρωμή στο Συμβούλιο της ΕΕ

• Posted on: 29 September 2017

Σας διαβιβάζουμε το αριθμ.2283/29-09-2017 έγγραφο του Τμήματος Διοίκησης με συνημμένο το έγγραφο  που αφορά Προκήρυξη θέσεων πρακτικής άσκησης επί πληρωμή στο Συμβούλιο της ΕΕ

Υποτροφίες της Ελβετικής κυβέρνησης για ξένους φοιτητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο για το ακαδ. έτος 2018-2019

• Posted on: 13 September 2017

Η Ελβετική κυβέρνηση μέσω της Ελβετικής Ομοσπονδιακής Επιτροπής για Υποτροφίες ξένων φοιτητών (CFBE) χορηγεί υποτροφίες για ξένους ερευνητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελβετίας (πανεπιστήμια, ομοσπονδιακά τεχνολογικά ιδρύματα, πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών, σχολές καλών τεχνών και μουσικής).

Υποτροφίες κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ»

• Posted on: 7 July 2017

Πιέστε εδώ για να δείτε προκήρυξη επιλογής υποτρόφων χωρίς διαγωνισμό, για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εσωτερικό, ακαδημαϊκού έτους 2015-2016, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ», που υπάγεται στην άμεση διαχείριση του Υπουργείου Οικονομικών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται από Παρασκευή 18-8-2017 έως και την Τετάρτη 20-9-2017.

Ανακοίνωση χορήγησης οικονομικής ενίσχυσης από τα έσοδα της κληροδοσίας Τηλέμαχου Τζιβόγλου, πέντε (5) προπτυχιακών φοιτητών όλων των Τμημάτων των Σχολών του Α.Π.Θ.

• Posted on: 22 June 2017

Μας κοινοποιήθηκε και σας ανακοινώνουμε την πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων για χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης από
των Σχολών του Α.Π.Θ.

Δείτε την ανακοίνωση

Υποτροφίες Σερβίας για έλληνες φοιτητές

• Posted on: 16 May 2017

Συμπλήρωση της με αριθ. πρωτ.18406/Ζ1/06-02-2017 Απόφασης με θέμα: «Υποτροφίες χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018»

Δείτε την απόφαση

Υποτροφίες Ιδρύματος Λάτση για μεταπτυχιακές σπουδές (προθ 7/6)

• Posted on: 9 May 2017

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει τη χορήγηση 22 νέων υποτροφιών επιπέδου Master’s σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και της Ευρώπης με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.

Βασικές προϋποθέσεις:

Σελίδες