4/12: Βιωματικό εργαστήρι: "Νέοι και Διαδίκτυο - ψυχοκοινωνικές επιδράσεις της σύγχρονης τεχνολογίας" από το ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.

• Posted on: 29 November 2018

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής Υπηρεσίας Φοιτητών προς Αντιμετώπιση Παθολογικής Χρήσης Η/Υ και Διαδικτύου της Β’ Πανεπιστημιακής Ψυχιατρικής Κλινικής του  Α.Π.Θ.,  διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήρι με θέμα:

Νέοι και Διαδίκτυο - ψυχοκοινωνικές επιδράσεις της σύγχρονης τεχνολογίας

4/12: Εκδήλωση συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων για τα 10 χρόνια από την εξέγερση του Δεκέμβρη '08

• Posted on: 29 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠθ διοργανώνει την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2018, στην αίθουσα 212 (2ος όροφος ΝΟΠΕ) στις 6 μ.μ. εκδήλωση-συζήτηση με τίτλο: « 10 χρόνια από την εξέγερση του Δεκέμβρη του '08 - Συγκρουσιακά επεισόδια στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία & νεολαία.»

Οι εισηγήσεις:

• Κωνσταντίνος Λαμπράκης (Υπ. διδάκτορας τμ. Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο): «Η συλλογική δράση των Ιουλιανών του 1965: Ρεπερτόριο, κοινωνικά χαρακτηριστικά και δίκτυα των δράσεων διαμαρτυρίας»

7/12: 2η συνάντηση Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 28 November 2018

Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
19.00, Παρασκευή 7/12/2018
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: Ο αντισημιτικός λόγος και η ελληνική εμπειρία. Από την αφάνεια στην επικαιρότητα

Περίληψη

29/11: Ειδική διάλεξη για το στρατόπεδο συγκέντρωσης της Γυάρου (1947-1952)

• Posted on: 28 November 2018

Την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου στο πλαίσιο των μαθημάτων "Στοιχεία για την ιστορία του εργατικού κινήματος της Ελλάδας", "Εμφύλιοι πόλεμοι στον σύγχρονο κόσμο" και "Πολιτικές και πρακτικές καταστολής στο σύγχρονο κόσμο" θα γίνει ειδική διάλεξη για το στρατόπεδο συγκέντρωσης της Γυάρου (1947-1952).

Τη διάλεξη θα δώσει η κα Σοφία Χουδαλάκη, υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματός μας και ερευνήτρια του αρχείου του στρατοπέδου της Γυάρου.

Η διάλεξη θα γίνει στο αμφιθέατρο Α, 12.00 - 14.00.

Η διάλεξη θα είναι ανοικτή για όσους ενδιαφέρονται (φοιτητές και καθηγητές).

28/11: Σεμινάριο στο πλαίσιο του κύκλου μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου

• Posted on: 20 November 2018

Ο Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου, ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ και του Παρατηρητηρίου Populismus, διοργανώνει σεμινάριο με τίτλο "Λαϊκισμός και αντι-λαϊκισμός σε Ελλάδα και Αργεντινή".

Το σεμινάριο θα  πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018, στις 18:00, στην αίθουσα 319 του κτηρίου Ν.Ο.Π.Ε.

Ομιλητής είναι ο Γρηγόρης Μάρκου, υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

26th, 27th and 30th November: Seminar about "Gender as a dimension of analysis"

• Posted on: 19 November 2018

We announce the organisation of a 3-days seminar with title: "Gender as a dimension of analysis" which will take place on 26th, 27th and 30th November in lecture room 107 of the Scholl of Political Science (LEPS building, 1st floor).

The aim of the seminar is to introduce undergraduate and postgraduate students (with or without previous knowledge of feminism) to gender as a dimension of analysis.

The seminar consists of a series of three two-hour sessions. The first two lessons are conceived as a seminar, while the last session is conceived as a workshop.

Παράταση προθεσμίας υποβολής περιλήψεων για το Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Πολιτικής Επιστήμης με τίτλο: "Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία"

• Posted on: 15 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών-τριών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 1ο Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Πολιτικής Επιστήμης με τίτλο: «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη στις 15-16 Μαρτίου 2019.

Η νέα προθεσμία υποβολής περιλήψεων λήγει στις 30 Νοεμβρίου 2018.

Δείτε το call for papers:

19-20/11: Πρόσκληση από το ΤΕΕ για συμμετοχή στη ζωντανή αναμετάδοση του SingularitU Greece Summit

• Posted on: 14 November 2018

Δείτε την πρόσκληση που απευθύνεται στο διδακτικό προσωπικό και τους φοιτητές των Τμημάτων της Σχολής Ο.Π.Ε.

Πρόγραμμα Youth 4 Youth της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Θεσσαλονίκης

• Posted on: 14 November 2018

Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Θεσσαλονίκης- ΚΕΔΗΘ σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στη σειρά συναντήσεων που διοργανώνονται στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου “Youth 4 Youth policy making” χρηματοδοτούμενου από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ για τη Νεολαία.

Στόχος του Έργου είναι η ενημέρωση των νέων ανθρώπων για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να συμμετέχουν ενεργά τόσο στην τοπική, εθνική αλλά και στην ευρωπαϊκή πολιτική ζωή και στη λήψη αποφάσεων,  με αποτέλεσμα την αύξηση της συμμετοχής των νέων ανθρώπων στη λήψη αποφάσεων.

16/11: Εκδήλωση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 14 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ διοργανώνει εκδήλωση με θεματική τη Χούντα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου στις 6 μ.μ στην αίθουσα 5.42, στο Πολυτεχνείο του ΑΠΘ.

Οι εισηγήσεις:

• Χάρης Πουλάκης (μεταπτυχιακός φοιτητής Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ)
«Η Πολιτική Οικονομία της Επταετίας 1967-1974»

•Χρίστος Μάης (υπ. διδάκτορας πολιτισμικής ιστορίας Leiden University Centre for the Arts in Society)
«Οι εκδόσεις ως μέσο αντίστασης επί Χούντας»

Σελίδες