17/12: Διπλό σεμινάριο του Κύκλου Μελέτης Λαϊκιστικού Φαινομένου

• Posted on: 13 December 2019

Τρίτη, 17 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 18:00.
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, Κτίριο ΝΟΠΕ

Με δύο εισηγήσεις/σεμινάρια ερευνητών που προέρχονται από τη Θεσσαλονίκη και εργάζονται στη Βρετανία ολοκληρώνει ο Κύκλος Μελέτης Λαϊκιστικού Φαινομένου της δραστηριότητες του για το 2019. Αυτό που ενώνει τις εργασίες των δύο ερευνητών είναι η παραδειγματική αξιοποίηση των εργαλείων της Θεωρίας του Λόγου για την εξέταση ζητημάτων που αφορούν σε χαρακτηριστικά των σύγχρονων λαϊκιστικών λόγων.

Εισηγήσεις:

17/12: Ημερίδα με τίτλο «Η Τοπική και Περιφερειακή Αυτοδιοίκηση μπροστά στις νέες συνθήκες: Αντιπροσώπευση, Αρμοδιότητες, Αποκέντρωση, Συμμετοχικές Διαδικασίες, Ανάπτυξη» από το ΔΠΜΣ "Διακυβέρνηση"

• Posted on: 12 December 2019

Το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών των τμημάτων Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών «Διακυβέρνηση-Περιφερειακή Ανάπτυξη», υπό την αιγίδα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών και της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ οργανώνει συζήτηση σχετικά με τον ρόλο της τοπικής αυτοδιοίκησης και την προσαρμογή της στις νέες συνθήκες.

Η εκδήλωση έχει τίτλο «Η Τοπική και Περιφερειακή Αυτοδιοίκηση μπροστά στις νέες συνθήκες: Αντιπροσώπευση, Αρμοδιότητες, Αποκέντρωση, Συμμετοχικές Διαδικασίες, Ανάπτυξη» και

13/12: Ημερίδα: "Νέα κανονικότητα; Διακυβεύματα, τομές και εργαλεία ανάλυσης." από το ΠΜΣ Πολιτική Θεωρία

• Posted on: 9 December 2019

Ημερίδα του ΠΜΣ Πολιτική Θεωρία του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. (σε συνεργασία με το Colloquium του Τμήματος)
Κτήριο Ν.Ο.Π.Ε.. Αιθουσα 319, 3ος Όροφος
Παρασκευή 13/12/2019, 5:30- 9:00 μ.μ

Ημερίδα: "Σε ταραγμένα νερά: Αιγαίο και ανατολική Μεσόγειος" από το ΜΠΣ «Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές»

• Posted on: 9 December 2019

Ο ευρύτερος γεωγραφικός χώρος που περιβάλει τη χώρα μας βρίσκεται σε διαδικασία αποσταθεροποίησης. Βασικό χαρακτηριστικό του ρευστού αυτού σκηνικού είναι η χρήση ή η απειλή χρήσης στρατιωτικής βίας ως μέσο επίλυσης διαφορών, υλοποίησης επιδιώξεων ή εξασφάλισης διπλωματικών πλεονεκτημάτων.

27/11: Σεμινάριο "Ανορεξία και Βουλιμία στην Εποχή της Εικόνας" από το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης ΑΠΘ

• Posted on: 25 November 2019

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) σε συνεργασία με την  Β’ Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική του  Α.Π.Θ.,  διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήρι με θέμα:

Ανορεξία και Βουλιμία στην Εποχή της Εικόνας

25/11: Ημερίδα με θέμα: "Νομοθέτηση άσκησης του δικαιώματος ψήφου των Ελλήνων ψηφοφόρων που θα βρίσκονται στο εξωτερικό κατά την ημέρα των βουλευτικών εκλογών"

• Posted on: 22 November 2019

Το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών των τμημάτων Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών «Διακυβέρνηση-Περιφερειακή Ανάπτυξη», το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών «Πολιτική Ανάλυση» και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Δημόσιας Διοίκησης» υπό την αιγίδα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών και της Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ.

21/11: ΔΠΜΣ Διακυβέρνηση - Διάλεξη κ. Νικολάου Μηλιώνη, μέλους του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου

• Posted on: 18 November 2019

Στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος “Ευρωπαϊκή Πολιτική, Διεθνείς Σχέσεις» του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) «Διακυβέρνηση-Περιφερειακή Ανάπτυξη» την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί διάλεξη του κ. Νικολάου Μηλιώνη, μέλους και προέδρου του Α’ Τμήματος του Ευρωπαϊκού Ελεγκτικού Συνεδρίου με τίτλο:

«Γεφυρώνοντας δύο ‘ασύμπτωτους χαρακτήρες’: ο έλεγχος νομιμότητας και επιδόσεων»

Τόπος και ώρα: Πέμπτη 21 Νοεμβρίου (18.00). Αίθουσα 319 (κτήριο ΝΟΠΕ)

22/11 1η συνάντηση Colloquium 2019-20: "Το προσφυγικό ζήτημα σήμερα"

• Posted on: 18 November 2019

1η συνάντηση του Colloquium του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών (σε συνεργασία με το ΠΜΣ "Πολιτική Θεωρία")

Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019, ώρα 6:00-9:00 μμ,

Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε., αίθουσα 319 (3ος όροφος)

Τίτλος: "Το προσφυγικό ζήτημα σήμερα"

15/11: Εκδήλωση "Από την Εξέγερση του Πολυτεχνείου στους Αγώνες του Σήμερα" - Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υπ. Διδακτόρων

• Posted on: 13 November 2019

Την Παρασκευή 15/11 στις 18:30 ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων του τμήματος διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Από την Εξέγερση του Πολυτεχνείου στους Αγώνες του Σήμερα".

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στην Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ (αίθουσα 5.42 - πτέρυγα πολ. μηχ.) και θα παρεμβαίνουν οι Μόρφης Στεφούδης και Γρηγόρης Κοκοζίδης.

2ο συνέδριo Σύλλογου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Τμήμ. Πολιτικών Επιστημών: «Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

• Posted on: 11 November 2019

Ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 2ο ετήσιο συνέδριό του, με τίτλο:

«Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 3-4 Απριλίου 2020 στο Αμφιθέατρο ΙΙΙ του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Σελίδες