19/20/5 Διαδικτυακό διήμερο συνέδριο: Η αμερικανική πολιτική σκηνή και οι διατλαντικές σχέσεις μετά τις εκλογές του 2020

• Posted on: 13 May 2021

Διαδικτυακό διήμερο συνέδριο
19-20 Μαΐου 2021

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) σε συνεργασία με το  Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου της Αλαμπάμα (The University of Alabama) διοργανώνουν διήμερο συνέδριο με θέμα την πολιτική σκηνή στις Η.Π.Α και τις ευρωατλαντικές σχέσεις μετά τις αμερικανικές εκλογές του 2020. Το συνέδριο θα διεξαχθεί διαδικτυακά το διήμερο 19-20 Μαΐου 2021 (μεταξύ 18.00-21.00).

• Posted on: 12 May 2021

Την Παρασκευή 14 Μαΐου 2021 (ώρες 17.00-20.30) και το Σάββατο 15 Μαΐου 2021 (ώρες 10.00-15.00) θα πραγματοποιηθεί το 4ο Συνέδριο για την Παραγωγική Ανασυγκρότηση της Ελλάδας: Δύο Αιώνες Ελληνική Οικονομία. Μεταξύ Ανάπτυξης, Υπανάπτυξης, και Αποανάπτυξης

Το συνέδριο θα διενεργηθεί διαδικτυακά

10/5: Διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Αριστερός Λαϊκισμός στην Ευρώπη: Υπάρχει Μέλλον;»

• Posted on: 5 May 2021

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου στις 19:00, ο Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου διοργανώνει την ανοικτή διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Αριστερός Λαϊκισμός στην Ευρώπη: Υπάρχει Μέλλον;».

Τα δυο τελευταία χρόνια, με τον κύκλο της ευρωπαϊκής οικονομικής κρίσης να κλείνει, έχει ανοίξει η συζήτηση για τις επιτυχίες και τις αποτυχίες του αριστερού λαϊκισμού στην Ευρώπη. Η συζήτηση στην Ελλάδα τροφοδοτήθηκε και συνδέθηκε με την εκλογική ήττα του ΣΥΡΙΖΑ το 2019. Η κριτική εντάθηκε καθώς τα περισσότερα αριστερά λαϊκιστικά εγχειρήματα αντιμετώπισαν την ίδια περίοδο σημαντικά προβλήματα.

21-23/5: Διαδικτυακό Συνέδριο με θέμα "Διαπλοκές του Χώρου: Ήθος, κοινωνικές πρακτικές, αρχιτεκτονική"

• Posted on: 5 May 2021

Σας ενημερώνουμε για την πραγματοποίηση διαδικτυακού Συνεδρίου με θέμα "Διαπλοκές του Χώρου: Ήθος, κοινωνικές πρακτικές, αρχιτεκτονική" που διεξάγεται 21-23 Μαΐου με την συμμετοχή και του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

Δείτε την αφίσα και το πρόγραμμα του συνεδρίου

7-9/5: Θερινό Σχολείο για τη Νομιμοποίηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση

• Posted on: 5 May 2021

Η Έδρα Jean Monnet «Θεμέλια της Ευρωπαϊκής Ενοποίησης: Δημοκρατία, Θεσμοί και Πολιτικές» του τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) διοργανώνει τριήμερο διεθνές θερινό σχολείο με θέμα «η νομιμοποίηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση».

Εκπαιδευτικό σεμινάριο για την καταπολέμηση των ψευδών ειδήσεων στο διαδίκτυο

• Posted on: 14 April 2021

Το Κέντρου Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας. (https://www.kmop.gr/)  διοργανώνει αυτή την Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021 (16.00-19.00) δωρεάν εκπαιδευτικό σεμινάριο για την καταπολέμηση των ψευδών ειδήσεων στο διαδίκτυο.

29/3: Σεμινάριο με θέμα «Ερμηνευτική Ανάλυση Λόγου στην Ψηφιακή Εποχή»

• Posted on: 19 March 2021

To «Δίκτυο Ανάλυσης Πολιτικού Λόγου» της Ελληνικής Εταιρείας Πολιτικής Επιστήμης (ΕΕΠΕ), σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ και το ερευνητικό πρόγραμμα «Απολλωνίς» ΑΠΘ οργανώνουν τη Δευτέρα 29 Μαρτίου 2021, 19.00-21.00 σεμινάριο με θέμα: «Ερμηνευτική Ανάλυση Λόγου στην Ψηφιακή Εποχή».

Το σεμινάριο αποτελεί μια θεωρητική και πρακτική εισαγωγή στην ηλεκτρονική ανάλυση λόγου και δεν απαιτεί καμία προηγούμενη γνώση εργαλείων γλωσσικής τεχνολογίας.

Σελίδες