Μεταπτυχιακά

Μ.Π.Σ. Πολιτική ιστορία πόλεμος και στρατηγικές σπουδές: Πολιτική ιστορία και γεωπολιτικά συστήματα

• Posted on: 9 January 2020

Οι προσεχείς ημερομηνίες του μαθήματος "Πολιτική ιστορία και γεωπολιτικά συστήματα" είναι οι Τρίτη 14 Ιανουαρίου και Τρίτη 21 Ιανουαρίου. Σε αυτές ο διδάσκων θα είναι ο κ. Μαργαρίτης.

Θα είναι καλό να έχουν παραδοθεί οι εργασίες για τους κόμβους εμπορίου ώστε να γίνει σχετική συζήτηση.

Οι ημερομηνίες για εξέταση των εργασιών του κ. Ροτζώκου θα ανακοινωθούν αργότερα.

22/1: Εισαγωγικές εξετάσεις για το Δ.Π.Μ.Σ. "Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη"

• Posted on: 8 January 2020

Οι εισαγωγικές γραπτές εξετάσεις για το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 18:00-20:00 στην αίθουσα 107 που βρίσκεται στον 1ο όροφο του κτηρίου Νομικής ΑΠΘ.

Η πρόσβαση στην αίθουσα είναι από τις σκάλες που βρίσκονται στο τέλος του διαδρόμου μετά τις γραμματείες των Τμημάτων

10/12: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κουγιουμτζή Στυλιανής

• Posted on: 5 December 2019

Την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019, στις 17.45 μ.μ. στην αίθουσα 107 (1ος ορ. κτιρίου Νομικής) θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κουγιουμτζή Στυλιανής με τίτλο:
«ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΧΑΝΑ ΆΡΕΝΤ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

28/11: Γενική Συνέλευση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων

• Posted on: 26 November 2019

Ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει Γενική Συνέλευση την Πέμπτη 28/11 στις 14:30 στον χώρο του συλλόγου προπτυχιακών φοιτητών (Κτίριο ΝΟΠΕ, ισόγειο).

Θέματα της Γενικής Συνέλευσης:
1) Εκπαιδευτική Αναδιάρθρωση και Κινητοποιήσεις
2) Καταστολή και επίθεση στα δημοκρατικά δικαιώματα (Άσυλο, ΑΣΟΕΕ, κ.ά.)
3) Όξυνση ρατσιστικών και εθνικιστικών περιστατικών
4) Άλλα θέματα

27/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Σεχίδου Αγγελικής

• Posted on: 24 November 2019

Την  Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019, στις 13.00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (1ος όρ. Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Σεχίδου Αγγελική με τίτλο:
«Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΆΚΡΑ ΔΕΞΙΑ (1974-1992) ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑΣ».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

Προκήρυξη Δ.Π.Μ.Σ.: Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ. (προθ: 13/12)

• Posted on: 4 November 2019

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ., προσκαλεί τους/τις ενδιαφερόμενους/ες να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τον νέο κύκλο του προγράμματος που αφορά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Υποστήριξη διατριβής υποψ. διδάκτορος Τολίκα Μαρίας

• Posted on: 21 October 2019

Η υποψήφια διδάκτορας Τολίκα Μαρία θα υποστηρίξει την διατριβή με θέμα:
"Συμμετοχική Διακυβέρνηση και Πολιτικά  Δίκτυα στην Τοπική Αυτοδιοίκηση: Ηγεσία, Θεσμική Συγκρότηση και Νομιμοποίηση"
την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019 ώρα 11.00 π.μ στην Αίθουσα  Τηλεδιασκέψεων,  ισόγειο κτιρίου Ν.Ο.Π.Ε.

Ανακοίνωση του Π.Μ.Σ. Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές

• Posted on: 10 October 2019

Παρακαλούνται όλοι οι επιτυχόντες στο ΜΠΣ Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές να προσέλθουν την Δευτέρα 14 Οκτωβρίου, ώρα18.00 στο Αμφιθέατρο Β (ισόγειο κτιρίου Νομικής Σχολής ΑΠΘ) για ενημέρωση.

Υπενθυμίζουμε ότι τα μαθήματα αρχίζουν την Δευτέρα 14 Οκτωβρίου και ότι στο πρώτο εξάμηνο των σπουδών στο ΜΠΣ θα προσφερθούν πέντε μαθήματα με δικαίωμα επιλογής από τους σπουδαστές των τριών ανάμεσα σε αυτά.

Μεταπτυχιακά του Τμήματος: Επιτυχόντες, εγγραφές (ως 21/10) και έναρξη μαθημάτων

• Posted on: 8 October 2019

Οι επιτυχόντες στα 3 προγράμματα μεταπτυχιακών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών καλούνται για έγγραφή και δήλωση επιλεγόμενων μαθημάτων από τις 14 ως τις 21 Οκτωβρίου στην Γραμματεία του Τμήματος και ώρα 12-13 έχοντας μαζί τους τα εξής:

• ταυτότητα και φωτοτυπία της ταυτότητας
  • 1 φωτογραφία τύπου ταυτότητας
  • εκτύπωση ΑΜΚΑ
  • εκτύπωση Α.Μ.Α. (Αριθμός Μητρώου Αρρένων)

Τα μαθήματα και στα 3 μεταπτυχιακά θα ξεκινήσουν την Δευτέρα 14 Οκτωβρίου με βάση το πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος

Σελίδες