Μεταπτυχιακά

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "European Master in Human Rights and Democratisation"

• Posted on: 11 December 2018

Εκ μέρους της Έδρας UNESCO του Α.Π.Θ. για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη, σας επισυνάπτουμε την ανακοίνωση για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "European Master in Human Rights and Democratisation", στο οποίο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης είναι ένα εκ των Ιδρυτικών Α.Ε.Ι. του Προγράμματος και το συντονίζον Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

26/11: Γενική Συνέλευση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων

• Posted on: 23 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει τη Δευτέρα 26 Νοεμβρίου Γενική Συνέλευση στην αίθουσα 107 στις 2 μ.μ.

Θέματα της Γ.Σ:

1) Ημερομηνίες παράδοσης των Διπλωματικών Εργασιών

2) Διοργάνωση εκδήλωσης για τα γεγονότα του Δεκεμβρίου 2008

3) Άλλα ζητήματα του Συλλόγου

30/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κατσιμένη Άννας Μαρίας

• Posted on: 13 November 2018

Την  Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2018, στις 11:00 π.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κατσιμένη Άννας Μαρίας με τίτλο: «Η Εργασία και τα Σώματα: Οι Νέες Συνθήκες στη Σφαίρα της Διανοητικής Εργασίας και η Επίδρασή τους στη Συνείδηση του Συλλογικού Εργαζομένου».

Προκήρυξη Δ.Π.Μ.Σ.: Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ.

• Posted on: 6 November 2018

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ., προσκαλεί τους/τις ενδιαφερόμενους/ες να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τον νέο κύκλο του προγράμματος που αφορά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. Ειδίκευσης των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών γίνονται δεκτοί/ές πτυχιούχοι ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του εσωτερικού καθώς και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Μαθήματα: "Παγκοσμιοποίηση και Κοινωνία του Ρίσκου" και μεταπτυχιακά μαθήματα κυρίων Ανδρεάδη και Ροτζώκου/Μαργαρίτη

• Posted on: 5 November 2018

Στο πρόγραμμα μαθημάτων τόσο το προπτυχιακό όσο και τα μεταπτυχιακά έχουν γίνει κάποιες αλλαγές σε αίθουσες διδασκαλίας

Το μάθημα "Παγκοσμιοποίηση και Κοινωνία του Ρίσκου" γίνεται στην αίθουσα 212 (2ος όροφος κτιρίου ΝΟΠΕ)

Το μεταπτυχιακό μάθημα Μεθοδολογία Πολιτικών Επιστημών (Ανδρεάδης) γίνεται στην αίθουσα 3Δ

Το μεταπτυχιακό μάθημα των κ. Ροτζώκου/Μαργαρίτη γίνεται εκ περιτροπής με βάση όσα αναφέρονται στο πρόγραμμα

2/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Βαρθολομαίου Ιωάννη

• Posted on: 1 November 2018

Την  Παρασκευή 02 Νοεμβρίου 2018, στις 15:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Βαρθολομαίου Ιωάννη με τίτλο:
«Η Λογική του Κεφαλαίου στον 21ο αιώνα: Συσσώρευση, Κέρδος και Ανισότητα».

5/11: Γενική Συνέλευση Σύλλογου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 1 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει Γενική Συνέλευση τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου στις 2 μ.μ στην αίθουσα 107.

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων εισαγωγικών εξετάσεων για το ΔΠΜΣ «Φιλοσοφία: Κείμενα, Ερμηνείες, Πρακτικές»

• Posted on: 19 October 2018

Σας κοινοποιούμε ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των εισαγωγικών εξετάσεων για το ΔΠΜΣ «Φιλοσοφία: Κείμενα, Ερμηνείες, Πρακτικές».

Τα μαθήματα αρχίζουν στις 22/10/18

30/10: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας Χίου Χρήστου και Μηναΐδη Μηνά

• Posted on: 17 October 2018

Την  Τρίτη  30 Οκτωβρίου 2018 θα γίνει παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας των παρακάτω μεταπτυχιακών φοιτητών στην αίθουσα 107 (1ος όρ. Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.):

• στις 12:30 μ.μ. παρουσίαση του μεταπτυχιακού φοιτητή Χίου Χρήστου με τίτλο: «Η Πολιτική και Οικονομική Φιλοσοφία του Φ. Χάγιεκ σε Σύγχρονους Όρους: Το Επιχείρημα και οι Κριτικές του».
  • στις 13:30 μ.μ. παρουσίαση του μεταπτυχιακού φοιτητή Μηναΐδη Μηνά με τίτλο: «Οι Κοινωνικές, Πολιτικές και Οικονομικές Συνιστώσες του Δικαίου: Η Αναγωγή τους στις Κανονιστικές Ρυθμίσεις στην Ελλάδα της Κρίσης».

ΠΜΣ Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές: ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

• Posted on: 14 October 2018

Οι φοιτητές Βασιλάκης Ματθαίος, Κεκελιάδης Κωνσταντίνος, Τερμεντζής Κωνσταντίνος, Τσικόλης Ιωάννης, δεν κατέθεσαν την τελική επιλογή (επιβεβαίωση/αλλαγή) μαθημάτων.

Η παράλειψή τους αυτή δημιουργεί προβλήματα στην οργάνωση των τμημάτων και στην ομαλή έναρξη των εργασιών του μεταπτυχιακού κύκλου.

Παρακαλούνται να έρθουν σε επαφή εντός της ημέρας με τον Διευθυντή του Προγράμματος.

Σελίδες