Υποτροφίες

Υποτροφίες ιδρύματος Azrieli για μεταδιδακτορική έρευνα

• Posted on: 26 August 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών[1] έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Ιδρύματος Azrieli (Ισραήλ) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών (fellowships) εκπόνησης μεταδιδακτορικής έρευνας στους τομείς: της Επιστήμης-Τεχνολογίας-Μηχανικής-Μαθηματικών (STEM, 18 θέσεις), των Ανθρωπιστικών Επιστημών (3 θέσεις) και των Κοινωνικών Επιστημών (3 θέσεις), σε Ιδρύματα του Ισραήλ, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Προκήρυξη της ιταλικής κυβέρνησης για την απονομή υποτροφίας (προθ: 13/7)

• Posted on: 8 July 2021

Επισυνάπτεται, στην αγγλική και την ιταλική γλώσσα, η προκήρυξη της ιταλικής κυβέρνησης για την απονομή υποτροφίας σε ξένους φοιτητές καθώς και σε ιταλούς φοιτητές με μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό, για το ακαδημαϊκό έτος 2021 – 2022.

Επισημαίνεται πως η καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης των απαραίτητων δικαιολογητικών είναι η 13η Ιουλίου 2021 στις 14.00 ώρα Ιταλίας. Η προκήρυξη και όλες οι σχετικές πληροφορίες είναι διαθέσιμες επίσης στο Portal “Study in Italy”.

Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στη Γαλλία από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και το ΙΚΥ (προθ: 13/6)

• Posted on: 14 May 2021

H Υπηρεσία συνεργασίας και πολιτιστικής δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα ανακοινώνει την υλοποίηση για πρώτη φορά στην Ελλάδα ενός φιλόδοξου πολυετούς προγράμματος υποτροφιών για φοιτητές από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια που επιθυμούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές (Μάστερ 2) στη Γαλλία.

ΙΚΥ: Χορηγηση 2 Προπτυχιακων Υποτροφιων από το Κληροδότημα Κλεαρχος Τσουριδης ακαδ έτος 2018/19 (προθ: 15/2)

• Posted on: 25 January 2021

Σας κοινοποιούμε:

α) ανακοίνωση του Ι.Κ.Υ. για την προκήρυξη χορήγησης δύο (2) θέσεων υποτροφιών για προπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό (ακαδ. έτους 2018-2019) με επιλογή, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κλεάρχου Τσουρίδη,

Υποτροφίες ιδρύματος Ωνάση για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό (Master/MPhil/PhD) & την Ελλάδα (ΜΔΕ) ακ. έτους 2021-22

• Posted on: 21 December 2020

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών προς Έλληνες/Ελληνίδες και απόφοιτους/-ες ελληνικών πανεπιστημίων/κατόχους απολυτηρίου ελληνικού λυκείου με νόμιμη άδεια διαμονής στην Ελλάδα, για το ακαδημαικό έτος 2021-22, του Ιδρύματος Ωνάση.

Θα χορηγηθουν

Προκηρύξεις υποτροφιών για Υποψήφιους Διδάκτορες και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές (προθ: 2/11)

• Posted on: 6 October 2020

Σας κοινοποιύμε τις προκηρύξεις υποτροφιών για Υποψήφιους Διδάκτορες και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές με την υποστήριξη των ΕΛΠΕ - 2020 για την ενημέρωσή σας.

Σας κοινοποιούμε τους σχετικούς συνδέσμους στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Ερευνών:

Προκήρυξη για τα «Βραβεία για Διακεκριμένους Νέους Επιστήμονες» του Ιδρύματος Μποδοσάκη

• Posted on: 23 September 2020

Μας κοινοποιήθηκε προκήρυξη που αφορά τα «Βραβεία για Διακεκριμένους Νέους Επιστήμονες» του Ιδρύματος Μποδοσάκη.

Με τα βραβεία αυτά, το ΄Ιδρυμα επιδιώκει να ενισχύσει το δημιουργικό έργο των νέων Ελλήνων Επιστημόνων, να ανταμείψει τη συνεπή και συνεχή προσπάθειά τους για την προαγωγή της επιστήμης, να τιμήσει το ηθικό τους ανάστημα και να συμβάλει στη δημιουργία σωστών προτύπων στην ελληνική κοινωνία.

Προκήρυξη Ιδρύματος Azrieli (Ισραήλ) για υποτροφίες εκπόνησης μεταδιδακτορικής έρευνας (προθ: 1/11)

• Posted on: 22 September 2020

Σελίδες