Αλλαγές μαθημάτων 1ης εβδομάδας (Δρόσος, Παναγιωτίδου)

• Posted on: 26 February 2021

Ανακοινώνονται οι εξής αλλαγές/αναβολές μαθημάτων:

• Το μάθημα "Ηθική και Πολιτική" (Δρόσος) της Δευτέρας 1/3 δεν θα πραγματοποιηθεί
  • Η πρώτη συνάντηση του μαθήματος "Ποσοτικές Μέθοδοι Ανάλυσης στις Κοινωνικές Επιστήμες (ΚΥ0405)" αυτής της Δευτέρας 1/3 μετατίθεται για την Πέμπτη 4/3 15:00-18:00 (ημέρα και ώρα που έχει οριστεί για το αντίστοιχο φροντιστήριο του μαθήματος).

Εγγραφή στο εαρινό εξάμηνο 2020-21

• Posted on: 26 February 2021

Έναρξη μαθημάτων εαρινού εξαμήνου

• Posted on: 24 February 2021

Τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου, τόσο προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά, του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ξεκινούν την Δευτέρα 1 Μαρτίου

Στην δεξιά στήλη της ιστοσελίδας μπορείτε να δείτε τα ωρολόγια προγράμματα (μέρα, ώρα και link σύνδεσης) καθώς και τις ώρες συνεργασίας των διδασκόντων οι οποίες ενεργοποιούνται από την 1η Μαρτίου

Πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών με το Πανεπιστήμιο Financial University under the Government of the Russian Federation, Moscow, της Ρωσίας.

• Posted on: 19 February 2021

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/2167) έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τη δυνατότητα φοίτησης προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών για το χειμερινό εξάμηνο 2021 – 2022 στο Πανεπιστήμιο Financial University under the Government of the Russian Federation, Moscow, της Ρωσίας, στο πλαί

Αγγλική Ορολογία για τους Πολιτικούς Επιστήμονες: Δηλώστε το ενδιαφέρον σας

• Posted on: 19 February 2021

Όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το επίπεδο 2 και το επίπεδο 4 στην Αγγλική Ορολογία για τους Πολιτικούς Επιστήμονες, θα πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους στην διδάσκουσα Δρ. Μακρίνα Ζαφείρη, στο e-mail :  m_nzafiri@yahoo.gr.

Μαθήματα ελληνικής γλώσσας των αλλοδαπών φοιτητών-ητριών του Α.Π.Θ. για το εαρινό εξάμηνο 2020-2021

• Posted on: 17 February 2021

Σας κοινοποιούμε ανακοίνωση του Σχολείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας σχετικά με τα μαθήματα ελληνικής γλώσσας των αλλοδαπών φοιτητών-ητριών του Α.Π.Θ. για το εαρινό εξάμηνο 2020-2021.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το Π.Δ. 1051/77 όλοι οι αλλοδαποί φοιτητές-ήτριες των Τμημάτων του Α.Π.Θ. παρακολουθούν και διδάσκονται την ελληνική γλώσσα ως ξένη στο ΣΝΕΓ σύμφωνα με τα ισχύοντα στο Πρόγραμμα Σπουδών του κάθε Τμήματος για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας.

Νέο μάθημα: Politics and Government in Southern Europe. A Comparative Analysis (ΚΕ0Ε56)

• Posted on: 15 February 2021

Στο εαρινό εξάμηνο προσφέρεται ένα νέο μάθημα επιλογής με τίτλο Politics and Government in Southern Europe. A Comparative Analysis (ΚΕ0Ε56). Το μάθημα θα διδάσκεται στα αγγλικά και είναι προσφερόμενο για όλους τους φοιτητές του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (όπως όλα τα άλλα μαθήματα επιλογής έχει 4 ects) . Παράλληλα προσφέρεται και σε όλους τους φοιτητές Erasmus του ΑΠΘ.

Μαθήματα Φύλου στο Α.Π.Θ. στο εαρινό εξάμηνο του 2020-21

• Posted on: 11 February 2021

Σας διαβιβάζουμε έναν κατάλογο με  μαθήματα  Φύλου  που θα προσφερθούν σε διάφορα Τμήματα στο Α.Π.Θ (έτσι όπως προκύπτουν από τον τίτλο ή την περιγραφή τους στη ΜΟΔΙΠ) κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2020-21.

Τα μαθήματα αυτά μπορούν να επιλεγούν από φοιτητές και φοιτήτριες που ενδιαφέρονται για τα θέματα αυτά ως ελεύθερες επιλογές - εφόσον το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματός τους το επιτρέπει – και κατόπιν  συνεννόησης με τα μέλη που τα διδάσκουν.

12/2: Ενημέρωση για τις μετακινήσεις μέσω των προγραμμάτων Erasmus+ σπουδές

• Posted on: 10 February 2021

Tην Παρασκευή 12/2 και ώρα 10.00 θα γίνει μία και μόνη ενημέρωση των ενδιαφερόμενων από το Τμήμα μας για τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του Τμήματος. Η ενημέρωση θα γίνει διαδικτυακά στην παρακάτω διεύθυνση zoom (χωρίς κωδικό εισόδου)

Join Zoom Meeting