Ενημέρωση για την εγγραφή και υποδοχή των πρωτοετών φοιτητών

Αγαπητή φοιτήτρια, Αγαπητέ φοιτητή,

Σε καλωσορίζουμε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και σε συγχαίρουμε για την ευόδωση των προσπαθειών και την  επιτυχία σου!

Έναρξη εγγραφών πρωτοετών στην πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (23.9.2020)

• Posted on: 23 September 2020

Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων των Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2020 στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην πλατφόρμα του θα πραγματοποιηθούν από Τρίτη 22 έως και Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020.

Εγγραφές των Εισαγόμενων με την ειδική κατηγορία των Αλλοδαπών-Αλλογενών Αποφοίτων

• Posted on: 23 September 2020

Σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε. και

Ανακοίνωση για το μάθημα «Θέματα Εφαρμοσμένης Πολιτικής Ανάλυσης»

• Posted on: 21 September 2020

Το παρόν εξάμηνο (χειμερινό 2020-21) το μάθημα περιλαμβάνει τα εξής μέρη:

1. Μέθοδοι πολυμεταβλητής ανάλυσης (εφαρμογή των μεθόδων που διδάχτηκαν στο μάθημα «Ποσοτικές Μέθοδοι»

2. Στοιχεία δειγματοληψίας και μέθοδοι έρευνας

3. Ανάλυση δεδομένων με το λογισμικό MAD (μέθοδοι ανάλυσης δεδομένων)

Ωρολόγιο πρόγραμμα προπτυχιακών μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου 2020-21

• Posted on: 21 September 2020

Δείτε το ωρολόγιο προπτυχιακών μαθημάτων του Τμήματος για το χειμερινό εξάμηνου του ακαδ. έτους 2020-21. Προς το παρόν αναφέρονται μέρες και ώρες.

Μέσα στις επόμενες μέρες θα διασαφηνιστούν οι λεπτομέρειες του τρόπου διδασκαλίας κάθε μαθήματος

Προφανώς όλη η ενημέρωση σας θα γίνεται μέσω της παρούσας ιστοσελίδας του Τμήματος

Πρόγραμμα μαθημάτων (προπτυχιακό)

Σχετικά με το μάθημα «Διδακτική της Πολιτικής Παιδείας»

• Posted on: 17 September 2020

Το μάθημα θα διδάσκεται το παρόν εξάμηνο κάθε Τετάρτη 12-3 στην Αίθουσα 2 του Οικονομικού Τμήματος (προς επιβεβαίωση)

.
Το μάθημα περιλαμβάνει:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σχετικά με τις αναλυτικές βαθμολογίες για την αίτηση της πρακτικής

• Posted on: 16 September 2020

Κάποιοι φοιτητές/τριες μας ενημερώνουν ότι έχουν δυσκολία να κατεβάσουν από το σύστημα των βαθμολογιών αναλυτικές βαθμολογίες για την αίτηση σας για πρακτική άσκηση.

Ήδη έχουν αρκετοι φοιτητές υποβάλλει αναλυτική βαθμολογία, άλλοι από την παλιά πλατφόρμα SIS, άλλοι από την καινούργια (students.auth.gr) και άλλοι σκαναρισμένη κανονική αναλυτική που πήραν από την Γραμματεία. Προφανώς όλες αυτές είναι έγκυρες και γίνονται δεκτές.

Συμμετοχή φοιτητών ως ερευνητές σε δειγματοληπτική έρευνα για τη λειτουργία της φοιτητικής λέσχης

• Posted on: 16 September 2020

Το Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών του ΑΠΘ ανέλαβε διεξαγωγή δειγματοληπτικής έρευνας στους φοιτητές που σιτίζονται στη Λέσχη και στο σύνολο των φοιτητών του ΑΠΘ, προκειμένου να συλλεγούν αξιόπιστα στοιχεία σχετικά με τη συχνότητα επισκεψιμότητας των φοιτητών και το βαθμό ικανοποίησης τους από τις υπηρεσίες της λέσχης.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Χωρισμός τμημάτων στις εξετάσεις της κ. Τεπέρογλου

• Posted on: 15 September 2020

Ενημερώνουμε τους φοιτητές που συμμετέχουν στις εξετάσεις των υποχρεωτικών μαθημάτων της κ. Τεπέρογλου ότι, όπως φαίνεται και στο πρόγραμμα, χωρίζονται υτοχρεωτικά σε δύο τμήματα με βάση το αρχικό του επωνύμου τους. Πιο συγκεκριμένα:

Παρ 25/9 9:00-11:00    ΚΥ0208 Εισαγωγή στην Πολιτική επιστήμη ΙΙ (ΤΜΗΜΑ Α-Λ)
Παρ 25/9 17:00-19:00      ΚΥ0208 Εισαγωγή στην Πολιτική επιστήμη ΙΙ (ΤΜΗΜΑ Μ-Ω)
Τρι 06/10  9:00-11:00   ΚΥ0301 Εισαγωγή στην Πολιτική Κοινωνιολογία (ΤΜΗΜΑ Α-Λ)
Τρι 06/10 12:00-14:00    ΚΥ0301 Εισαγωγή στην Πολιτική Κοινωνιολογία (ΤΜΗΜΑ Μ-Ω)

Διευκρίνηση για την πρόσκληση συμμετοχής στην πρακτική άσκηση

• Posted on: 11 September 2020

Επειδή υπάρχουν σχετικά ερωτήματα να διευκρινήσουμε κάτι σχετικά με την τρέχουσα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πρακτική άσκηση

Οι θέσεις που θα δοθούν με βάση την πρόσκληση που λήγει στις 20 Σεπτεμβρίου αφορούν τόσο την 1η περίοδο (Νοέμβριος 2020 - Ιανουάριος 2021) όσο και την 2η περίοδο (Μάρτιος-Ιούνιος 2021)

Σελίδες