Έρευνα του Παρατηρητηρίου Φοιτητών/τριών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων του ΑΠΘ

• Posted on: 20 March 2019

Το Παρατηρητήριο Φοιτητών/τριών Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων του ΑΠΘ διεξάγει μια έρευνα με χρήση διαδικτυακού ερωτηματολογίου με κεντρικό στόχο τη συγκέντρωση υλικού σχετικού με την ακαδημαϊκή πορεία των φοιτητών/τριών ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων και ειδικότερα σχετικά με τις ανάγκες τους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κατά τη φοίτησή τους στο Α.Π.Θ.

22/3: Μάθημα αναπλήρωσης "Η Ρωσική Επανάσταση και η Σοβιετική Εξουσία"

• Posted on: 20 March 2019

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου και ώρα 12-15 θα γίνει μάθημα αναπλήρωσης του "Η Ρωσική Επανάσταση και η Σοβιετική Εξουσία" (διδάσκων Γιώργος Μαργαρίτης) στην αίθουσα 107

26/3: Αναβολή μαθήματος κ. Τεπέρογλου και αναπλήρωση του Ηθική και Πολιτική

• Posted on: 19 March 2019

Την Τρίτη 26/3 και ώρα 12-3 θα γίνει μάθημα αναπλήρωσης του "Ηθική και Πολιτική" στην αίθουσα Α

Δεν θα πραγματοποιηθεί το μάθημα Εισαγωγή στην Πολιτική Επιστήμη ΙΙ. Οι αναπληρώσεις του θα ανακοινωθούν

22/3: Αναπλήρωση για το "Κράτος και κοινωνία στη νεότερη Ελλάδα"

• Posted on: 19 March 2019

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 12-3 θα γίνει αναπλήρωση για το μάθημα "Κράτος και κοινωνία στη νεότερη Ελλάδα" (Ροτζώκος) στην αίθουσα 3Α (Εγνατία)

Από τον διδάσκοντα

Μη αμειβόμενη πρακτική στην μονάδα έρευνας "Ευρωπαϊκές Πολιτικές και Δημοκρατία" του ΠΑΜΑΚ (προθ: 27/3)

• Posted on: 18 March 2019

Περισσότερες λεπτομέρειες στην διεύθυνση http://eupoldem.org/calls/.

Όσοι επιθυμούν να καταθέσουν αίτηση, παρακαλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμά στο email eupoldem@gmail.com έως 27 Μαρτίου του 2019 καθώς οι συνεντεύξεις θα διεξαχθούν 29 Μαρτίου 2019 17.00 - 21.00.

Αλλαγή ωρών συνεργασίας κ. Χατζηπαντελή της 20/3

• Posted on: 15 March 2019

Λόγω συμμετοχής σε επιστημονικό συνέδριο οι ώρες συνεργασίας του κ. Χατζηπαντελή της ερχόμενης εβδομάδας θα είναι την ΠΕΜΠΤΗ 21/3 12-3 αντί της ΤΕΤΑΡΤΗΣ 20/3 12-3

Από τον διδάσκοντα

Σχετικά με το μάθημα: "Πρόσφυγες και Μετανάστες στον 20ό αιώνα" της 20/3

• Posted on: 15 March 2019

Θα ήθελα να ενημερώσω ότι στο μάθημα της ερχόμενης Τετάρτης (9.00-12.00, αιθ. 3Α, Εγνατία 46) 20/3/2019, θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες για την πρόοδο που θα πραγματοποιηθεί στις 27/3/2019.

Επίσης, στη διάρκεια του μαθήματος και στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ θα έχουμε τη χαρά να φιλοξενούμε τον Επίκουρο καθηγητή Διεθνών Σχέσεων Hamza Karcic, του τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Παν/μίου του Σεράγεβο, ο οποίος θα δώσει διάλεξη με θέμα "Bosnian Wartime Diaspora."

Θα χαρώ να σας δω όλες και όλους εκεί.

Η διδάσκουσα

Μαρία Καβάλα

Erasmus+ International Credit Mobility Programme 2018-2020: 1η Πρόσκληση για εξερχόμενους φοιτητές (προθ: 10/4)

• Posted on: 14 March 2019

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ανακοινώνει Πρόσκληση για κινητικότητες στα πλαίσια του Erasmus+ International Credit Mοbility Programme για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-20 που αφορούν στους φοιτητές όλων των κύκλων σπουδών.

Προθεσμία αιτήσεων: 10/04/2019, ώρα 16:00.

Παρακαλούμε συμβουλευτείτε τους πίνακες με τις διαθέσιμες κινητικότητες και τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια για το Erasmus+ International:

Σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία: Εκτάκτως και για τα δύο τμήματα μόνο την Τετάρτη 13/3

• Posted on: 12 March 2019

Το μάθημα Σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία θα πραγματοποιηθεί εκτάκτως και για τα δύο τμήματα μόνο την Τετάρτη 13/3, ώρες 9-12, αμφιθέατρο Α Παρακαλούνται να προσέλθουν και οι φοιτητές του τμήματος της Πέμπτης.

Οι διδάσκοντες

Μαθήματα ελεύθερης επιλογής για τα θέματα φύλου και ισότητας

• Posted on: 12 March 2019

Η Επιτροπή Φύλου της Σχολής ΟΠΕ ενημερώνει όσες και όσους ενδιαφέρονται για τα θέματα φύλου και ισότητας ότι μπορούν να επιλέξουν ως μάθημα ελεύθερης επιλογής κάποιο από τα παρακάτω προσφερόμενα στο Πανεπιστήμιο μας:

Σχολή

Τμήμα