19/4: Επιστημονική ημερίδα με τίτλο: «Η Ευρώπη εκ των έσω»

• Posted on: 18 April 2019

Το Κέντρο για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό και η Νομική Σχολή του ΑΠΘ διοργανώνουν επιστημονική ημερίδα με τίτλο: «Η Ευρώπη εκ των έσω»

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019, ώρα 17:30, στην Αίθουσα του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης (Τσιμισκή 29).

Πληροφορίες  για την ημερίδα

Βασικός ομιλητής θα είναι ο κ. Μαργαρίτης Σχοινάς, επικεφαλής εκπρόσωπος Τύπου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και θα συνομιλήσουν μαζί του ο καθηγητής της Νομικής Σχολής Α.Π.Θ. και Πρόεδρος του Δ.Σ. του Κέντρου κ. Πέτρος Στάγκος, καθώς και ο αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. και μέλος του Δ.Σ. του Κέντρου κ. Ιωάννης Παπαγεωργίου.

Τη συζήτηση συντονίζει η καθηγήτρια της Νομικής Σχολής Α.Π.Θ. κ. Ευγενία Σαχπεκίδου, Αντιπρόεδρος του Κέντρου για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό και θα χαιρετίσουν ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., καθηγητής κ. Περικλής Μήτκας και η Κοσμήτωρ της Νομικής Σχολής, καθηγήτρια κ. Ελισάβετ Συμεωνίδου-Καστανίδου.