13/12: Ημερίδα: "Νέα κανονικότητα; Διακυβεύματα, τομές και εργαλεία ανάλυσης." από το ΠΜΣ Πολιτική Θεωρία

• Posted on: 9 December 2019

Ημερίδα του ΠΜΣ Πολιτική Θεωρία του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. (σε συνεργασία με το Colloquium του Τμήματος)
Κτήριο Ν.Ο.Π.Ε.. Αιθουσα 319, 3ος Όροφος
Παρασκευή 13/12/2019, 5:30- 9:00 μ.μ

Τίτλος: "Νέα κανονικότητα; Διακυβεύματα, τομές και εργαλεία ανάλυσης."

Ομιλητές:
-Χριστόφορος Βερναρδάκης, Επίκ. Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του A.Π.Θ.
-Νίκος Μαραντζίδης, Καθηγητής στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας
-Ευτυχία Τεπέρογλου, Επίκ. Καθηγήτρια στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ.
-Συμμετοχή-παρέμβαση του Ενιαίου Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμ. Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

Συντονισμός: Αναπλ. Καθηγητής Άρης Στυλιανού, Πρόεδρος Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

Θα πραγματοποιηθούν σύντομες εισηγήσεις των ομιλητών με αφετηρία την παρακάτω θεματολογία και στη συνέχεια θα αναπτυχθεί διάλογος.

Άξονες της συζήτησης

•  Ας ορίσουμε την κανονικότητα, παλιά και νέα. Έχουμε φύγει από τη μέγγενη του επείγοντος και του μονόδρομου (TINA);
•  Τα μεταμνημονιακά διακυβεύματα και τομές.
•  Οι τρόποι συγκρότησης συλλογικής ταυτότητας και η επανανοηματοδότηση του πολιτικού στην εποχή της παγκοσμιοποίησης.
•  Μορφές πολιτικής συμμετοχής και η ψηφιακή Δημοκρατία. Ζούμε στην εποχή της διαρκούς προεκλογικής εκστρατείας; Με ποια εργαλεία μπορούμε να αναλύσουμε τον συμπυκνωμένο πολιτικό χρόνο;

Από τις 5:30 μ.μ. στον χώρο θα υπαρχει καφές- μπουφές.